Jasno
29°
Bratislava
Matúš
21.9.2023
Ďalšia slovenská herecká hviezda odišla do neba
Zdielať na

Ďalšia slovenská herecká hviezda odišla do neba

Nezabudnuteľná Milka Zimková bola jednou z najvýraznejších postáv strednej hereckej generácie. Zomrela vo veku 71 rokov.

​Milka Zimková sa narodila 1. augusta 1951 vo východoslovenskej obci Okružná. Po absolvovaní základnej školy navštevovala gymnázium v Prešove, v rokoch 1969 až 1975 študovala herectvo na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, po jej skončení pôsobila ako herečka v Divadle pre deti a mládež v Trnave.

Od roku 1975 pracovala v slobodnom povolaní a v rámci divadla jedného herca sa venovala divadelnému žánru monodrámy. Pre svoje vystúpenia si písala vlastné scenáre.

Ako herečka sa zviditeľnila najmä stvárnením hlavnej postavy v kultovom filme Pásla kone na betóne, nakrútenom podľa jej rovnomenného knižného debutu z roku 1980.

Neskôr prišli filmové scenáre Veľká noc a Bez slov. Medzi jej knižné publikácie patria Pásla kone na betóne, No a čo, Bez slov, NO a TO! alebo sama so všetkými, ale aj Šarišsko-slovenský slovník z okolia Prešova. Milka Zimková má na svojom konte niekoľko ocenení.

​V roku 1997 získala Cenu za najlepší herecký výkon na Festivale Európskych filmov vo francúzskom Saint-Etienne za film ...kone na betóne, v roku 2001 dostala Cenu za knihu roka – Poviedky bez slov, ale aj Cenu Medzinárodnej poroty na Medzinárodnom festivale Divadla jedného herca v poľskej Vroclave v roku 2006.

Súvisiace články