Zatiahnuté
-1°
Bratislava
Izabela
9.12.2023
Zomrel raper (†59), ktorého preslávil hit Gangsta's Paradise. TOTO má byť príčina nečakanej smrti
Zdielať na

Zomrel raper (†59), ktorého preslávil hit Gangsta's Paradise. TOTO má byť príčina nečakanej smrti

V USA zomrel americký raper Coolio, ktorého preslávil hit Gangsta's Paradise. Mal iba 59 rokov.

​Vo veku 59 rokov zomrel americký raper Coolio. 

Jeho manažér Jarez Posey uviedol, že telo rapera bol nájdené bezvládne na podlahe kúpeľne svojho dlhoročného priateľa.

Príčiny úmrtia sa vyšetrujú, avšak špekuluje sa o infarkte.

Preslávil ho hit Gangsta's Paradise, ktorý si môžete vypočuť TU:

Dobrovoľný hasič a bezpečnostný pracovník na letisku

Coolio sa narodil ako Artis Leon Ivey Jr. v Monessene v Pensylvánii a neskôr sa presťahoval do Comptonu v Kalifornii. Ako tínedžer strávil nejaký čas v severnej Kalifornii, kam ho poslala jeho matka, pretože sa obávala, že mesto je pre neho príliš nebezpečné. V rozhovoroch vravieval, že s rapovaním začal v pätnástich a ako 18-ročný vedel, že to je to, čo chce v živote robiť, no predtým ako sa naplno zaradil do hip-hopovej scény, študoval na komunitnej vysokej škole, pracoval ako dobrovoľný hasič a bezpečnostný pracovník na letisku.

Jeho kariéra odštartovala v roku 1994 vydaním albumu It Takes a Thief. Skladba Fantastic Voyage, ktorá ho otvárala, sa dostala na tretiu priečku Billboard Hot 100. O rok neskôr sa stal jednotkou singel Gangsta's Paradise z rovnomenného albumu.

Práve za túto skladbu, ktorá sa preslávila ako súčasť soundtracku drámy Nebezpečné myšlienky (1995), získal cenu Grammy. Počas svojej kariéry už však ďalší hit takýchto rozmerov nenahral, i keď úspech mali napríklad aj skladby 1, 2, 3, 4 (Sumpin' New) alebo C U When U Get There.

Okrem spomenutých vydal aj albumy My Soul (1997), Coolio.com (2001), El Cool Magnifico (2002), The Return of the Gangsta (2006), Steal Hear (2008) a From the Bottom 2 the Top (2009). Venoval sa i herectvu, účinkoval napríklad vo filmoch Batman a Robin (1997), Skusni to! (2001), Daredevil (2003), Dracula 3000 (2004) či Pterodaktyl (2005).

Súvisiace články