Planéta Zem sa otepľuje výrazne rýchlejšie, než sa ľudstvo zaviazalo. Cieľom klimatických dohôd bolo udržať oteplenie do 1,5 stupňa nad predpriemyslovou érou. Podľa najnovšej správy Medzinárodného panelu pre zmeny klímy sa zdá, že teploty porastú dvojnásobne. Za až 45 % emisií je zodpovedných 10 % ľudí
Nová správa vyšla v pondelok a varuje, že množstvo skleníkových plynov v atmosfére stále stúpa. Ak by mala naša planéta zostať obývateľnou, musí sa rast emisií zastaviť najneskôr počas troch rokov.
Projekcia globálnych emisií stavia obmedzenie otepľovania na 1,5 stupňa Celzia mimo dosah a komplikuje udržanie otepľovania pod hranicou dvoch stupňov po roku 2030.
Podľa odbornej verejnosti je potreba odvrátiť katastrofálne dôsledky klimatických zmien. Do roku 2050 je potrebné dosiahnuť uhlíkovú neutralitu. Mnohé svetové vlády oznámili v tomto duchu plány na najbližšie roky, ale globálne emisie stále naberajú na sile.
"Bohatí jednotlivci neúmerne prispievajú k vyšším emisiám a majú vysoký potenciál na ich znižovanie," uviedol IPCC v správe venovanej plánom na zníženie emisií oxidu uhličitého.
Odborníci IPCC dospeli k záveru, že uhlíkové emisie musia dosiahnuť svoj vrchol a začať prudko klesať ešte pred rokom 2025, ak chcú signatári Parížskej klimatickej dohody udržať globálne otepľovanie na úrovni dvoch stupňov Celzia oproti hodnotám spred priemyselnej revolúcie.
Ako však poznamenáva AFP, ide o menej ambiciózny z dvoch cieľov opísaných v Parížskej dohode. Vedci upozorňujú, že aby sa predišlo najhorším vplyvom klimatických zmien, je potrebné udržať otepľovanie na úrovni 1,5 stupňa Celzia.
Uvedomujú si to aj odborníci IPCC, ktorí v správe uvádzajú, že pri súčasných klimatických cieľoch medzinárodného spoločenstva je tento cieľ nedosiahnuteľný.